"Ako správne Rehabilitovať"

Ako pracovať s motodlahou 2. diel

V druhom diele si povieme o použití ramennej motodlahy Artromot-S4. Táto kvalitná motodlaha má plne synchronizované motory a jednoduché ovládanie umožňujúce čo najefektívnejšiu liečbu.

Ako pracovať s motodlahou 1. diel

Obsahom prvého z 2 dielov je použitie a aplikácia kolennej motodlahy Artromot® K1 Klasik. Motodlaha má veľmi jednoduché a rýchle nastavenie čo sa týka anatomických aj liečebných parametrov pacienta.

Rehabilitácia po výronu členka 1.diel

Výron alebo vyvrtnutia členka je jedno z najčastejších poranení vôbec. Úraz tohto typu býva veľmi podceňovaný a mnoho ľudí ho nerieši. Počas dvoch dielov Vás prevedieme troma fázami správnej terapie.

Rehabilitácia po výronu členka 2.diel

Druhý diel je v znamení II. fázy, teda neskorej poúrazovej. Časové obdobie, kedy II. fáza od vzniku úrazu začína, sa môže u každého z Vás líšiť podľa stupňa poškodenia tkanív, čo sme rozoberali v 1. diele.

Chôdza o barlách

Chôdza o barlách po úrazoch a operáciách dolných končatín nie je zase tak jednoduchá, ako sa na prvý pohľad môže zdať. V tomto videonávode sa dozviete, aká je správna chôdza o barlách zo schodov aj po rovine, ako si barly správne nastaviť a na čo si dať pri chôdzi pozor.

Rehabilitácia po plastike predného skríženého väzu 1. diel

Správna rehabilitácia po operácii krížového väzu je veľmi dôležitá, vzhľadom k ovplyvneniu celého pohybového aparátu. V tomto prvom diele sa dozviete, ako koleno správne rehabilitovať prvých 14 dní ihneď po operácii tak, aby Vám čo najskôr spľasol opuch a navrátila sa hybnosť kolena.

Rehabilitácia po plastike predného skríženého väzu 2. diel

Správna rehabilitácia po operácii krížového väzu je veľmi dôležitá, vzhľadom k ovplyvneniu celého pohybového aparátu. V druhom diele sa dozviete, aké cviky sú vhodné pre obdobie od 3. týždňa približne do konca 6. týždňa po operácii. V tejto fáze sa budeme snažiť o dosiahnutie plného rozsahu pohybu v kolennom kĺbe, o chôdzu bez barlí a o jazdu na rotopede.

Rehabilitácia po plastike predného skríženého väzu 3. diel

Správna rehabilitácia po operácii krížového väzu je veľmi dôležitá, vzhľadom k ovplyvneniu celého pohybového aparátu. Tretia fáza cvičenia začína v 7. týždni po operácii a končí 12. týždeň. Dochádza tu k posilneniu svalov celej dolnej končatiny. Rozsah v kolennom kĺbe by mal byť do všetkých strán už bez obmedzenia. Cvičenie v tretej fáze môžete buď opakovať stále dookola, alebo po 12. týždni začať so špecifickým cvičením pre daný šport.

Ako sa správne starať o jazvu

Starostlivosť o jazvu po operáciách je veľmi dôležitá a často sa na ňu zabúda alebo sa jej nevenuje taká pozornosť, akú by si zaslúžila. V tomto videonávode sa dozviete, čo to vlastne jazva je, ako sa o ňu správne starať a čo sa môže stať, ak sa jej venovať nebudete. Autoterapia jazvy nie je nijako náročná a zvládne ju každý.

Ako na správnu rehabilitáciu po náhrade základného kĺbu palca - 1. diel

Rehabilitácia po náhrade základného kĺbu palca, by mala začať ihneď po operácii a mala by trvať do úplného uzdravenia. Kĺb palca je totiž neoddeliteľnou súčasťou kroku a ak by sa nechal bez povšimnutia, mohol by tým byť ovplyvnený celý pohybový aparát. V prvom diele sa dozviete, ako správne rehabilitovať v období ihneď po operácii do chvíle, kedy vám lekár povolí nohu úplne zaťažiť.

Ako na správnu rehabilitáciu po náhrade základného kĺbu palca - 2. diel

Rehabilitácia po náhrade základného kĺbu palca, by mala začať ihneď po operácii a mala by trvať do úplného uzdravenia. Kĺb palca je totiž neoddeliteľnou súčasťou kroku a ak by sa nechal bez povšimnutia mohol by tým byť ovplyvnený celý pohybový aparát. V druhom diele sú ukázané cviky pre správnu rehabilitáciu vo chvíli, keď už môže byť palec plne zaťažený. Väčšina cvikov sa totiž vykonáva v stoji. Tieto cvičenia opakujeme stále dookola, až kým nie je dosiahnutý plný rozsah pohybu v operovanom kĺbe.

Ako na správnu rehabilitáciu po náhrade bedrového kĺbu - 1. diel

Výmena bedrového kĺbu nie je nijako vzácna a môže postihnúť každého z nás. K totálnej endoprotéze bedra tzv. TEP môže dôjsť rôznymi spôsobmi napr. pri vrodenej vade bedier, pri artróze či artritíde, po úraze atď. Ako po tejto operácii správne rehabilitovať, aby sa kĺb čo najlepšie zahojil, sa dozviete v tomto videonávode. Prvý diel ukazuje, ako správne cvičiť po prepustení z nemocnice do domáceho prostredia až do doby 1. ortopedickej kontroly.

Ako na správnu rehabilitáciu po náhrade bedrového kĺbu - 2. diel

Výmena bedrového kĺbu nie je nijako vzácna a môže postihnúť každého z nás. K totálnej endoprotéze bedra tzv. TEP môže dôjsť rôznymi spôsobmi napr. pri vrodenej vade bedier, pri artróze či artritíde, po úraze atď. Ako po tejto operácii správne rehabilitovať, aby sa kĺb čo najlepšie zahojil, sa dozviete v tomto videonávode. Druhý diel nadväzuje obtiažnosťou rehabilitácie na prvý diel a ukazuje ako cvičiť po 6 týždňoch od operácie.

Ako na správnu rehabilitáciu po náhrade kolenného kĺbu 1.diel

Témou videa je "Ako na správnu rehabilitáciu po náhrade kolenného kĺbu" alebo TEP (totálna endoprotéza) kolena. Obsahom prvého z 2 dielov je, čo robiť v období od prepustenia z nemocnice (cca 12.-14. pooperačný deň) do 1. ortopedickej kontroly, ktorá býva po 6tich týždňoch od operácie. Zvyčajne stačí, keď budete po dobu 6 týždňov cvičiť podľa nášho videa, resp. inštruktáže z nemocnice, kde vás operovali. Následne začnete s intenzívnejším cvičením vo vami vybranom zariadení.

Ako na správnu rehabilitáciu po náhrade kolenného kĺbu 2.diel

Obsahom 2. dielu "Ako na správnu rehabilitáciu po náhrade kolenného kĺbu" je prezentácia vhodných cvikov, ktoré môžete cvičiť po 1. ortopedickej kontrole, teda po 6tich týždňoch od operácie. V tomto období máte zrejme od svojho operatéra povolenú 50% záťaž operovanej dolnej končatiny, ktorú je vhodné dodržiavať 6 mesiacov od operácie. Po pol roku spravidla operatér povolí plnú záťaž, ale aj tak je vhodné mať pre lepšiu stabilitu alebo dlhšie trasy vychádzkovú palicu alebo jednu francúzsku barlu.