Vážení zákazníci, 📦 V dňoch 8. – 10. 1. 2025 prebehne v našom sklade inventúra. Z tohto dôvodu v týchto dňoch nebude prebiehať expedícia objednávok. 🚚 Všetky prijaté objednávky budú odoslané v pondelok 13. 1. 2025. 🙏 Ďakujeme za pochopenie a trpezlivosť!

Chôdza po špičkách u detí

Objavuje sa u Vašich detí častá chôdza po špičkách bez zjavnej príčiny? Ide o fenomén, ktorý sa na fyzioterapeutickej ambulancii objavuje čoraz častejšie. Rodičia, ktorí z ničoho nič začali u svojich už normálne chodiacich zdravých detí pozorovať chôdzu "na baletku" a vyľakane hľadajú pomoc a odpovede. V nasledujúcom článku by sme radi zhrnuli, v akých prípadoch sa chôdza po špičkách u detí objavuje, čo za ňou môže stáť, kedy treba zbystriť a ako ju prípadne riešiť.

Na čo si dať pri terapii chôdze po špičkách pozor

 V prvom rade si treba ujasniť, ako taká chôdza po špičkách vyzerá. Prvé, čo by ma ako fyzioterapeutku zaujímalo je, či sa objavuje na oboch nôžkach a či je dieťa schopné došliapnuť na celé chodidlo alebo je chôdza či stoj na špičke fixovaný. Dokážeme si tak zhruba odlíšiť, či môže ísť o nejakú svalovú disbalanciu či neurologickú príčinu. V prípade, že by chôdza po špičkách bola fixovaná, dieťa by na celé chodidlo nebolo schopné došliapnuť, na oboch či len na jednej nôžke, je určite na mieste navštíviť neurologickú ambulanciu. Tým samozrejme nie je nutné hneď rodičov strašiť, ale dôkladné neurologické vyšetrenie je na mieste, aby sa prípadné problémy začali riešiť čo najskôr.

Aké teda môžu byť príčiny chôdze po špičkách?

Dôvodov, prečo dieťa chodí po špičkách môže byť viac. Ako už bolo spomenuté vyššie, príčiny môžu mať pôvod v oblasti neurológie, príkladom môže byť mozgová obrna. Ďalej potom rôzne muskulárne ochorenia, dystrofia, tu potom hlavnou príčinou fixovanej prepnutej špičky býva predovšetkým kontraktúra/výrazné skrátenie Achillovej šľachy v nadväznosti na dané ochorenie. Nezriedka sa chôdza po špičkách objavuje v rámci psychologického podtextu, napríklad u detí v autistickom spektre.

Poraďte sa s odborníkom

Treba však povedať, že nie je nutné sa hneď ľakať a premýšľať nad tým najhorším variantom. Dnes je už popísaná aj tzv. idiopatická chôdza, teda chôdza bez akejkoľvek zjavnej príčiny. Samozrejme sa k nej môžu vzťahovať svalové disbalancie, ktoré prejav môžu prehlbovať, preto je v každom prípade vhodné navštíviť odborníka a pokúsiť sa situáciu riešiť, aj vzhľadom na prevenciu ďalších ťažkostí prameniacich z chôdze po špičkách.

Fyzioterapia chôdze po špičkách

V prvom rade je potrebné riešiť príčinu, pokiaľ je známa. Ďalej sa pri terapii chôdze po špičkách osvedčuje najmä aktívne preťahovanie Achillovej šľachy a ďalej cvičenie svalovej koordinácie v oblasti členkového kĺbu. V praxi to znamená, čo najviac deti zapojiť do pohybových aktivít ako sú podrepy, drepy, poskoky, stoj na jednej nohe atď. A to všetko pokiaľ možno tak, aby došľap prebiehal na celé chodidlo. Veľkým prínosom sú rôznorodé senzomotorické cvičenia, teda najmä kontakt bosého chodidla s rôznorodým povrchom. V tomto prípade je možné využiť najmä rôznych ježkov, balančné plošiny, senzomotorické chodníčky a šošovky https://www.rehabilitacnepomocky.sk/balancna-podlozka-kopula/ V rámci nácviku chôdze treba dbať na kontakt päty pri nášľape chodidlom, ktorý práve pri chôdzi po špičkách v rámci stereotypu chôdze chýba. Všetky tieto aktivity je vhodné v najlepšom prípade zakomponovať do každodenných aktivít, pokúsiť sa deti zábavnou formou motivovať k pravidelnému cvičeniu. Podporiť túto terapiu môžeme aplikáciou korekčného kinesio tapu na oblasť priehlavku a holene s vyšším napätím tak, aby sme stimulovali svaly, ktoré dvíhajú špičku od zeme. Na tieto účely je možné využiť aj neelastický biely tejp, na ktorý je možné s deťmi namaľovať obrázky.

Balanční sada Theratoys _2


 Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice