Z dôvodu obmedzenia prevádzky nášho skladu nie je možné pri prijatých objednávkach garantovať doručenie ešte tento rok. 🎄 Ďakujeme za pochopenie a prajeme krásne sviatky! 🎅

Ako na vbočené členky?

Vbočené alebo valgózne členky (niekedy označované ako "členky do x") sú ortopedickou odchýlkou, kedy sa členky pri chôdzi alebo v stoji nakláňa smerom dovnútra. a dole a vonkajšieho členku zvonka a hore Toto postavenie ovplyvňuje aj postavenie prednej časti chodidla, ktoré naopak rotuje smerom von, od strednej línie tela. Zaťaženie chodidiel je v takom prípade nefyziologické. dolnej časti chrbta.

Ovplyvnenie postavenia členkov pomocou tejpov:

Pomocou tejpu sa snažíme o korekciu postavenia pätnej kosti. Tejp vymeriame od vonkajšieho členku cez plosku nad vnútorný členok dolnej končatiny.

1. Nalepíme kotvu tejpu bez napätia na oblasť vonkajšieho členku.
2. Pätnú kosť pomocou druhej ruky uvedieme do tzn. varózneho postavenia, teda do opačnejpolohy ako je vbočené smerom dovnútra.
3. Tejp vedieme pod pätou v napätí 75%.
4. Na vnútornej strane členka dolepíme zvyšok tejpu voľne, bez napätia.
5. Vzhľadom na aplikáciu na oblasť chodidla, je výhodné využiť lepidlo pod tejpmi v spreji.
6. Celú aplikáciu zopakujeme ešte raz, ďalšie tejpy vedieme vedľa už aplikovaného tejpu, smerom viac do stredu chodidla. Je možné zvýšiť napätie tejpu až na 100%.
7. To isté zopakujeme na druhej nohe.

Ďalší postup:

Pred cvičením je nutné nohu nastimulovať, aby sme oslovili receptory a noha tak lepšie prijímala ďalšie podnety. To môžeme dosiahnuť napríklad. ježkami, chôdzou po nerovnom povrchu na boso.

Ukážky cvičenia:

1. Thera-Band vložíme pod oblasť hlavičky palca chodidla, druhý koniec do protiľahlej ruky a snažíme sa udržať trojbodovú oporu chodidla o podložku. Prenášame všetku váhu na končatinu s Therabandom, ktorý sa nesmie spod chodidla uvoľniť. Opakujeme na obe strany niekoľkokrát. Koleno, bedro a brucho je aktívne.
2. Aktívne trojbodové postavenie môžeme skúšať na balančných pomôckach, napr. šošovkách.