Ako na zmiernenie príznakov a bolesti vbočeného palca- Hallux Valgus
Čo to vybočený palec je?
Vybočený palec je pomerne častý problém, s ktorým sa stretávajú predovšetkým ženy. Čo to ale vlastne vybočený palec je? Jedná sa o nefyziologické postavenie skĺbenia palca a prvého metatarsu chodidla. Palec smeruje smerom od stredu tela k ostatným prstom a hlavička metatarsu je tlačená naopak smerom k stredu tela a vytvára tak charakteristickú hrču. Nielen, že z estetického hľadiska je často vbočený palec subjektívne negatívne vnímaný, môže byť aj zdrojom nepríjemnej bolesti či iných zreťazených ťažkostí.
Prečo k takému postaveniu palca dochádza?
Dôvodov, prečo k takémuto postaveniu dochádza, je viac. Veľkú úlohu zohráva genetická predispozícia jedinca, ďalej potom dlhodobo nosená nevhodná obuv, nevhodné pohybové návyky az toho plynúce funkčné nedostatky práce chodidla. Pre konkrétnejšiu predstavu týchto vyvolávacích faktorov, môžeme uviesť napríklad situáciu, keď je noha po celý deň uzavretá v tesnej obuvi s úzkou špičkou, v ktorej nie je dostatok priestoru na uvoľnenú pozíciu prstov a prednoží. Mnoho moderných topánok je tvarovaných práve týmto spôsobom, čo bohužiaľ pre naše chodidlá nie je ideálne. Prsty sú tak tlačené k sebe, smerom do špičky, čím sú vytvorené podmienky práve na vznik vybočeného palca. Ďalším rizikovým faktorom je dlhodobá statická záťaž na tvrdom rovnom povrchu a nedostatok aktívneho pohybu.
Ako sa vybočený palec lieči?
V ideálnom prípade je najlepším variantom tvorbe vybočeného palca predchádzať, teda dať svojim nohám priestor, umožniť im chvíle bez topánok, aktivovať systém klenieb chodidla cvičením a stimuláciou na nerovnom povrchu. Pri výbere topánok sa skúsiť obzerať na vhodný tvar topánky, teda dostatočne širokú špičku, ktorá neutláča prsty. Vhodné je tiež vyberať obuv s mäkšou podrážkou, aby bol umožnený pružný nášľap aj došľap chodidla. Pokiaľ už ale vybočený palec máte, je vhodné začať aktívnou fyzioterapiou. V nasledujúcom videu je znázornených niekoľko cvikov, ktoré pomôžu k ceste za zdravými chodidlami. Ďalších možností konzervatívnej liečby je mnoho, príkladom môže byť korekčný kinesiotaping, ktorý je tiež názorne popísaný vo videu, či korektory a vložky. V krajných prípadoch je možné pristúpiť aj k operatívnemu riešeniu.
Odporúčané cviky na Hallux valgus
Nasledujúce odporúčané cviky a ošetrenie môžete názorne vidieť v priloženom videu. Cvičenie je vhodné začať ošetrením mäkkých tkanív v oblasti chodidla a uvoľnením kĺbu palca. Následne sa cviky zameriavajú na fyziologické postavenie kĺbu, pri ktorom je možné využiť dopomoci či odpor Therabandu či loptičky umiestnenej medzi oba palce. Vhodné je pracovať aj s ploskou, využiť je možné napríklad masážny valček. Na korekciu postavenia palca môže byť nápomocný vhodne nalepený kinesiotape z vnútornej strany chodidla.