Z dôvodu obmedzenia prevádzky nášho skladu nie je možné pri prijatých objednávkach garantovať doručenie ešte tento rok. 🎄 Ďakujeme za pochopenie a prajeme krásne sviatky! 🎅

Cvičenie s Thera-Band CLX

Thera-Band CLX je vylepšenou variantou klasického Thera-Bandu. Hlavnou výhodou je prítomnosť jedenástich slučiek, vďaka ktorým je možné gumu zachytiť za končatiny a nie je tak potrebné pri cvičení Thera-Band akokoľvek omotávať či držať. Škála cvikov sa tak rozširuje oproti cvičeniu s klasickým Thera-Bandom, pretože končatiny sú voľné k úchopu či opore. Dá sa tak napríklad podľa potreby kombinovať viac pomôcok naraz. Thera-Band CLX je dostatočne dlhý (2 metre) a je dostupný v siedmich farebných variantoch rozdelených podľa miery odporu, ktorý je pri vykonávanom pohybe kladený.

Thera-Band-CLX-je-elasticky

Prečo na cvičenie využívať elastický odpor?

Thera-Band CLX patrí do škály cvičebných pomôcok, ktoré telu kladú elastický odpor. Čím môže byť cvičenie s elastickým odporom výhodné a ako pôsobí na naše telo? Jedná sa o formu šetrného odporového tréningu, pri ktorom je svalu kladený odpor počas celého priebehu vďaka elasticite použitej pomôcky. Pohyb je možné vykonávať plynulo a je možné ho kontrolovať tak, aby dochádzalo k fyziologickému zapojeniu svalov ak správnemu postaveniu segmentov tela. Vďaka postupne meniacej sa intenzite odporu sa zvyšuje efektivita svalovej práce, dochádza k náboru veľkého množstva motorických jednotiek a aktivácii mnohých svalových vlákien v rôznych fázach pohybu. Pri cvičení s elastickým odporom využívame koncentrické aj excentrické práce svalu, čím sa výrazne zvyšuje efektivita cvičenia. Koncentria nastáva vo fáze, kedy sa sval skracuje a prekonáva odpor naťahujúcej sa gumy, excentria naopak pri návrate do východiskovej polohy, kedy sa sval vracia k pôvodnej dĺžke a musí v priebehu návratu brzdiť sťahujúcu sa gumu. Vo svojej praxi elastický odpor využívam hojne, pretože je možné pomocou Thera-Bandu zacieliť na konkrétny sval či svalovú skupinu a docieliť tak jeho relaxáciu či aktiváciu v závislosti od spôsobu použitia pomôcky a nastavenia východiskovej polohy. Pri terapii svalových disbalancií je práve toto veľká výhoda.

Thera-Band CLX-pre-odporovy-trenink

Príklad využitia Thera-Bandu CLX pri preťažení bedrovej chrbtice

Bolesti v oblasti dolného chrbta trápia v dnešnej dobe veľké množstvo ľudí. Vplyvom nevhodných stereotypov, veľkého podielu sedu v našom každodennom živote a naopak malému podielu prirodzeného pohybu sa bohužiaľ bolesť či pocit preťaženia v oblasti bedrovej chrbtice stáva súčasťou nášho života. Veľmi často súvisí preťaženie svalov v tejto oblasti s nedostatočnou funkciou hlbšie uložených stabilizačných svalov, ktorých aktiváciu by som rada ilustrovala nižšie. Cvik pri správnom prevedení vedie k zapojeniu týchto často zabúdaných svalov a tým pádom pomôže odľahčiť svaly v oblasti bedrovej chrbtice.

Ľahneme si na chrbát, nohy pokrčíme v kolenách do 90 stupňov a zdvihneme nad podložku. Zastabilizujeme sa v danej pozícii, zatiaľ bez odporu Thera-Bandu CLX: zhlboka sa nadýchneme nosom do oblasti spodného brucha, necháme celú chrbticu roztopiť do podložky, dbáme na uvoľnené ramená, tvárové svaly a svaly okolo krku. Neprehýbame sa v bedrách, brucho je aktívne zapojené, voľne dýchame.

Thera-Band CLX-je-dlha-2 metre

Zdvihneme obe ruky s mierne pokrčenými lakťami a dlaňami smerom k hrudníku, tak ako by sme objímali veľký gymnastický balón. Pozor, ramená sú stále voľne položené na podložke a čo najďalej od uší, lopatky smerujú pomyselne do zadných vreciek nohavíc.

Do tejto pozície sa znovu dostaneme už s použitím Thera-Bandu CLX tak, že si prostrednú časť omotáme okolo stehien a ruky zahákneme do úchytiek. Theraband sa nám nad hrudníkom krížu a je mierne napätý. Niekoľkokrát sa nadýchneme zhlboka do bruška a snažíme sa držať pozíciu. Neprehýbame bedrá, nezakláňame hlavu.

S nádychom môžeme postupne skúsiť pohybovať pažami smerom k hlave, ale stále držať spevnený trup tak, aby sa nám nerozpojil, neprehli sme sa v bedrách a nepovolili brucho.

Najefektívnejšia v rámci terapie bolesti chrbta je samozrejme komplexná vedená fyzioterapia, práca s dychovým stereotypom, mobilitou a ergonómia pracovného prostredia. Tento cvik hojne využívam a pacientom zdôrazňujem, že jeho správne prevedenie je základ úspechu.

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultnej Thomayerovej nemocnice