Z dôvodu obmedzenia prevádzky nášho skladu nie je možné pri prijatých objednávkach garantovať doručenie ešte tento rok. 🎄 Ďakujeme za pochopenie a prajeme krásne sviatky! 🎅

Fyzioterapia inkontinencie

Inkontinencia, čiže strata kontroly nad vyprázdňovaním močového mechúra či čriev. Téma, ktorá je bohužiaľ v dnešnej dobe stále tak trochu tabu. Ide však o veľmi častý problém, ktorého možné riešenia v posledných rokoch naberajú priaznivé obrátky. V nasledujúcom článku vám ponúkneme náhľad na niektoré z nich.

Čo je to inkontinencia a prečo vzniká?

Neschopnosť udržať moč či stolicu je problém, s ktorým sa stretávajú najmä ľudia v pokročilejšom veku. Podľa štatistík ním trpia skôr ženy. Inkontinencia sa delí na močovú a análnu, nižšie sa budeme zaoberať predovšetkým inkontinenciou moču. Tá má tiež mnoho typov, a preto je prvým krokom k úspešnej liečbe predovšetkým diferenciálna súvaha a diagnostika príčiny inkontinencie. Podľa charakteru úniku moču sa inkontinencia delí na typy: stresová (náhle zvýšenie tlaku v oblasti panvového dna), urgentná (problém s prílišnou aktiváciou vypudzovacích svalov mechúra), chronická (napr. prítomnosť obštrukcie v močových cestách, ktorá bráni efektívnemu vyprázdneniu a spôsobuje ľahké úniky ), či inkontinencia zmiešaná.

V prvom rade je vhodné navštíviť lekára, ktorý zistí, či sú príčiny úniku štrukturálneho, funkčného, ​​neurologického alebo napríklad psychogénneho charakteru. Nasmeruje tak liečbu hneď zo začiatku správnym smerom. V tomto článku by sme sa radi venovali predovšetkým inkontinencii funkčného charakteru, teda situácii, keď je príčinou problém v oblasti svalov panvového dna, a to najmä ich insuficiencie, ktorá vedie k nemožnosti kompletnému uzavretiu močovej trubice. Veľmi často k takejto situácii môže dôjsť napríklad u žien po pôrode, kedy je na panvové dno po dlhú dobu vyvíjaný enormný tlak, po chirurgických výkonoch v oblasti panvy (napr. hysterektómia) alebo vplyvom niektorých neurologických diagnóz ovplyvňujúcich funkciu svalov panvového dna (RS, Parkinsonova choroba).

Ako možno inkontinenciu liečiť?

Forma liečby inkontinencie je závislá aj na štádiu závažnosti inkontinencie. Pri ľahších formách je najlepšou voľbou cielene vedená fyzioterapia a cvičenie zamerané na aktivitu a harmonizáciu práce svalov panvového dna. Fyzioterapia zameraná na funkciu panvového dna sa pri odbornom a pravidelnom vykonávaní teší veľmi kladným ohlasom pacientov. V ideálnom prípade sa jedná o komplexný fyzioteraputický prístup, ktorý zahŕňa aj prácu s posturou a každodennými stereotypmi, ktoré panvové dno ovplyvňujú. Veľmi dôležité je dôkladné vyšetrenie aktivity a tonusu svalov panvového dna a prípadných blokád vo funkčne prepojených segmentoch. Potom už je na danom fyzioterapeutovi, ktorý z prístupov alebo ich kombináciu pre daného pacienta na mieru vyberie.

Fyzioterapeutické koncepty liečby inkontinencie

Fyzioterapeutické koncepty, ktoré pracujú s panvovým dnom sú napríklad metóda Mojžišovej, DNS či klasické Kegelove cvičenia. Individuálnu fyzioterapiu možno podporiť aj medikamentmi, bylinkami, či napríklad akupunktúrou. Terapia pomocou vaginálnej sondy Periform+ Svoje miesto vo fyzioterapii panvového dna si v dnešnej dobe vydobyla aj elektrostimulácia. Do tejto škatuľky patrí práve terapia pomocou vaginálnej sondy. Ide o formu jemnej elektrostimulácie svalov panvového dna okolo sondy, ktorá je zavedená do pošvy, v prípade análnej sondy do konečníka. Vďaka ľahkým elektrickým stimulom sú svaly opakovane aktivované, vďaka čomu dochádza k ich posilneniu a stimulácii aktivity a rastu nervových zakončení v oblasti. Efektivita cvičenia je tak znásobená. Dôležitou súčasťou je tzv. biofeedback, čiže spätná väzba, ktorú prístroj v priebehu cvičenia podáva. Možno tak kontrolovať, či zapájame svaly správnym spôsobom. Fyzioterapiou kombinovanou s elektrostimuláciou je možné funkčnú inkontinenciu efektívne liečiť a predchádzať tak invazívnym riešeniam v prípade závažnejšej formy inkontinencie.

periform-vaginal-sonde (1)

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultnej Thomayerovej nemocnice