Najčastejšie príčiny bolesti kolena
Bolesť kolena je v dnešnej dobe veľmi častým problémom nemalého množstva našej populácie a zároveň sa jedná aj o najčastejší príznak poškodeného kolenného kĺbu. Úplne najčastejšou príčinou nepríjemnej bolesti kolena je artróza, ktorá trápi až tri štvrtiny ľudí po päťdesiatke. Príznaky artrózy sa bohužiaľ prejavujú čoraz častejšie aj u ľudí okolo tridsiatky. Ponúka sa teda bolesť v kolene nepodceňovať a snažiť sa predchádzať aj drobným bolestiam a problémom s kolenom, lebo práve tieto malé boliestky môžu prerastať postupom času v limitujúce a veľmi nepríjemné bolesti kolena. Bolesť kolien má pochopiteľne veľa najrôznejších príčin, ako je napríklad nadmerné preťažovanie kolena pri športe, poúrazové stavy, genetické dispozície atď. Prvými a najčastejšími príznakmi sú chronické bolesti bez ohľadu na to, či je človek v pokoji alebo v pohybe. Pri artrotických zmenách dochádza v kolennom kĺbe k úbytku chrupavky, čo má za následok najprv nepríjemnú bolesť kolena pri pohybe a postupom času aj v pokojnom stave.
Poranený meniskus
Poranený meniskus je veľmi nepríjemná diagnóza, ktorá najčastejšie spôsobuje bolesť kolena v oblasti kĺbovej štrbiny. Poranený meniskus môže mať ďalej za následok nepríjemný pocit neistoty pri chôdzi po nerovnom teréne alebo pocit, že v kĺbe preskakuje. Niektoré typy poranení, čiže ruptúr menisku, môže mať za následok úplnú blokádu kolena. Niekedy sa poranenie neprejaví hneď a poranený meniskus môže dráždiť kolenný kĺb tak dlho, až sa v kolene začne tvoriť tekutina. Pri vyšetrení kolena je pri tomto type zranenia najtypickejšia citlivosť a bolestivosť v oblasti kĺbovej štrbiny.
Poranené väzy
Poranené väzy patria medzi veľmi nepríjemné zranenia, pretože práve postranné väzy a väzy skrížené (niekedy nazývané krížové) sa najviac podieľajú na stabilite kolenného kĺbu. Pri úrazoch kolena najčastejšie dochádza k poškodeniu práve väzov kolena, ktoré majú za následok nepríjemný pocit bolesti, nestabilitu pohybu a poškodenie chrupaviek. Funkciou postranných väzov je stabilizácia kolenného kĺbu do strán. Pri poškodení postranných väzov dochádza najčastejšie pri športe a tzv. podvrtnutí kolena, kedy dochádza k násilnej deformácii kolena. K poškodeniu skrížených väzov dochádza najčastejšie pri nekoordinovanom rotačnom pohybe kolena, kedy nastáva fixácia predkolenia a telo stehennej kosti ďalej rotuje okolo osi. Typické pre toto zranenie sú pády na lyžiach.
Ortéza na koleno
Jednou z možností, ako si pri bolestiach kolien pomôcť je použitie bandáže alebo ortézy. Tieto zdravotné pomôcky môžu výrazne pomôcť znížiť ako bolesť končatiny, tak prispieť k získaniu väčšej stability a opory pri pohybe, rekonvalescencii alebo športe.
Čo je to bandáž
Bandáž má jednoduchšiu konštrukciu ako ortéza. Je vyrobená z ľahšieho materiálu, ktorý by ideálne mal dobre odvádzať pot, zabraňovať prehriatiu a poskytnúť komfortnú oporu kĺbu. Používa sa najčastejšie ako prevencia, keď už nejaké problémy s kolenami sú, či ako podpora krížových či postranných väzov, pri problémoch s meniskom atď. V takýchto prípadoch je takmer nevyhnutná pri športových aktivitách alebo turistike.
Čo je to ortéza
Zjednodušene povedané, ortéza je návlek na poškodený kĺb alebo inú pohyblivú časť tela a je väčšinou používaná k riešeniu pooperačných alebo poúrazových stavov. Ortézy môžu byť vyrobené z neoprénu, lepšie potom z antimikrobiálnej priedušnej textílie. Kvalitné ortézy či bandáže môžu byť vnútri opatrené protišmykovým povrchom, môžu zabraňovať prehriatiu, mali by dobre odvádzať pot a hlavne musia správne "sedieť". Výber je možný z niekoľkých veľkostí a mnohých typov. Najdôležitejšou funkciou ortézy je však správna podpora kĺbu, keďže ortéza môže kĺb úplne znehybniť alebo viac či menej kĺb zafixovať a podporiť. Výber je naozaj široký, od jednoduchých ortéz, cez typy s kĺbovými výstužami, dvojosovým či traxiálnymi kĺbmi zabraňujúcimi nežiaducemu vychýlenie kĺbu, so zachovaním takmer prirodzeného pohybu kolena.
Správna voľba ortézy na koleno
Pri výbere je dôležité mať na pamäti niekoľko faktorov, ktoré sú zásadné pre dobrú voľbu kolennej ortézy:
- Najskôr si premyslíme, na aký typ zranenia či ťažkostí ortézu potrebujeme (prevencia, bolesť, po úraze)
- Ako veľkú oporu pre koleno potrebujeme (tiež ako často, na ako dlho)
- Finančná hladina, koľko sme ochotní investovať
Kam pre radu pri bolestiach kolena
Pokiaľ Vás trápi bolesť kolena a ste odhodlaní s týmto stavom niečo urobiť, tak máte niekoľko možností. Jednou z nich je návšteva fyzioterapeuta (v Prahe napríklad Rehabilitácia Rehasport) alebo sa poradiť na diskusnom fóre na www.bezbolesti.cz/kolene, kde Vám poradia aj odborníci z radov fyzioterapeutov.