Pätná ostroha a možnosti jej liečby

Čo je to pätová ostroha a ako vzniká?

Pätná ostroha, alebo tiež plantárna fascitiída je bolestivý stav, kedy dôjde k vytvoreniu kostného výrastku na spodnej časti pätovej kosti. Tento výrastok sa obvykle tvorí na prednej strane päty, kde sa plantárna fascia (silná väzivová páska tkaniva tiahnuca sa cez spodnú časť nohy) pripája k pätovej kosti. Pri úpone mäkkých štruktúr chodidla k päte vzniká zápal, ktorý sa potom môže rozvinúť až k poškodeniu plantárnej fascie a premene mäkkých štruktúr na kostný útvar (osifikáciu). Toto miesto je pre vznik chronického zápalu náchylné, vzhľadom na veľký ťah na úpon štruktúr na pätové kosti. K chronickému zápalu dochádza najmä vplyvom dlhodobejšieho preťažovania drobných svalov chodidla a fascie. Môže sa tak stať pri nosení nevhodnej obuvi (vysoké podpätky, málo miesta pre prsty..), pri nadváhe, športe, dlhodobom státí, svoju rolu hrá tiež samozrejme vek a patologické stereotypy pohybu.

Ako sa pätná ostroha prejavuje?

Hlavným príznakom pätovej ostrohy je bolesť v päte, ktorá je najintenzívnejšia pri prvých krokoch ráno alebo po dlhšom odpočinku. Bolesť môže byť ostrá alebo tupá a často sa zhoršuje po dlhodobom státí alebo fyzickej aktivite. Lokalizácia je priamo na päte alebo mierne smerom k vnútornému okraju päty.

Ako možno pätnú ostrohu liečiť?

Rehabilitácia pätovej ostrohy zahŕňa kombináciu konzervatívnych a fyzikálnych terapií zameraných na zmiernenie bolesti, zníženie zápalu a zlepšenie funkcie plantárnej fascie. V rámci konzervatívnej liečby je potrebné nohe dopriať odpočinok, najmä zníženie fyzickej aktivity, ktorá zhoršuje príznaky. Pri veľkej bolesti je možné aplikovať chlad pre jej zníženie, či už v podobe gélových vrecúšok alebo napríklad chladiaceho spreja. Možno tiež využiť aplikáciu protizápalových medikamentov. Vhodné je aj kúpa ideálnej obuvi a vložiek či podpätníkov, ktoré odľahčujú pätu. Fyzioterapia sa predovšetkým zameriava na pravidelné preťahovanie plantárnej fascie, Achillovej šľachy a lýtkových svalov, čo môže pomôcť zlepšiť flexibilitu a znížiť napätie. Z dlhodobého hľadiska je potom vhodné pracovať na stereotypoch, ktoré mohli prispieť k tvorbe diagnózy. Veľmi zásadná je práca s chodidlom a jeho fyziologická aktivácia. Ako podpornú liečbu je možné zvoliť aj aplikáciu kineziotapu na odľahčenie päty a redukciu bolestivosti. Vhodné je aj využitie mäkkých techník a masáží na uvoľnenie chodidla, napríklad aj s využitím pomôcok, ako sú loptičky. Pomocníkom môže byť aj napríklad aplikácia ultrazvuku, lasera či rázovej vlny. V krajných prípadoch je možné riešiť pätovú ostrohu aj chirurgicky.

Pre praktické ukážky riešenia pätovej ostrohy sa môžete pozrieť na video nižšie:

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultnej Thomayerovej nemocnice