Skokanské koleno: Príčiny, príznaky a možnosti terapie
Čo je to skokanské koleno?
Skokanské koleno, známe tiež ako patelárna tendinopatia alebo tendinitída, je zápal alebo degenerácia šľachy, ktorá spája jabĺčko (patellu) s holennou kosťou (tíbiou). Tento stav je bežný u športovcov, ktorí vykonávajú opakované skoky alebo nárazy, ako sú napríklad basketbalisti, volejbalisti, atléti a gymnasti. Skokanské koleno môže byť bolestivé a obmedzujúce, a pokiaľ nie je správne liečené, môže viesť aj k dlhodobým ťažkostiam.
Prečo a ako vzniká skokanské koleno?
Hlavnou príčinou skokanského kolena je opakované preťaženie patelárnej šľachy. Toto preťaženie môže vznikať hneď z niekoľkých dôvodov. Opakované skoky a nárazy môžu spôsobiť mikrotraumu šľachy, najmä pokiaľ nie sú na aktivitu mäkkého tkaniva dostatočne pripravené. Nepripravené svaly a šľachy sú náchylnejšie na poranenia. Nesprávne vykonanie skokov a dopadov môže zvýšiť záťaž na šľachu, napríklad pri asymetrickom zaťažení dolných končatín. Ďalej tiež nevhodná obuv môže ovplyvniť spôsob, akým noha absorbuje nárazy, čo tiež môže viesť k preťaženiu šľachy. A v neposlednom rade, súvisiace s predchádzajúcim, je prítomnosť svalovej disbalancie. Zjednodušene možno povedať, že silné kvadricepsy a slabé hamstringy môžu zvýšiť stres na kolenný kĺb ak nemu priľahlé šľachy.
Ako sa skokanské koleno prejavuje?
Medzi typické príznaky skokanského kolena patrí bolesť v oblasti jabĺčka a pod ňou, a to najmä pri fyzickej aktivite, ako je beh, skoky atď. (teda pri ktorých je šľacha namáhaná) Nezriedka je prítomný aj presak (opuch) v oblasti, či pocit stuhnutosti . Na dotyk môže byť bolestivá patelárna šľacha po celej dĺžke.
Možnosti terapie skokanského kolena
Liečba skokanského kolena sa zameriava na zníženie zápalu, zmiernenie bolesti a ideálne zapojenie šľachy do pohybového vzorca. V akútnej fáze je určite na mieste prerušiť/znížiť intenzitu aktivít, ktoré spôsobujú bolesť, čo pomôže šľache zotaviť sa. Taktiež je možné pri bolestiach aplikovať chladovú terapiu vo forme gélového vankúšika či chladivého spreja, na zmiernenie bolestí a opuchu.
Možnosťou je aj aplikácia kinesiotapu na oblasť kolena. Je však vhodné čo najskôr začať fyzioterapiu tak, aby sa šľacha vrátila do funkčnej formy a zamedzilo sa ďalším ťažkostiam z preťaženia. Začíname jemným excentrickým cvičením, ktoré zameriava na pomalé a kontrolované predlžovanie svalu, čo môže pomôcť pri regenerácii šľachy.
Skokanské koleno je bežné poranenie, ktoré môže výrazne ovplyvniť výkonnosť a kvalitu života športovcov. Vďaka správnej diagnostike, včasnej a adekvátnej liečbe a preventívnym opatreniam je však možné tento stav úspešne zvládnuť a vrátiť sa k plnej aktivite. Pokiaľ máte podozrenie na skokanské koleno, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc, aby bol váš stav správne posúdený a liečený.
V dnešnom nižšie priloženom videu si ukážeme, ako správne tejpovať skokanské koleno.