Tejpovanie pri opuchu členku
V nasledujúcom článku si zhrnieme, ako postupovať pri tejpovaní v oblasti členku. Názorne si techniku predvedieme v priloženom videu. V prípade poúrazového stavu v oblasti členku, kedy dochádza k opuchu a bolesti môže byť kineziotejp veľmi dobrým pomocníkom. Pri správnej aplikácii pomáha redukovať opuch stimuláciou metabolizmu pod miestom aplikácie a následne aj znižovať bolesť odplavením vzniknutých metabolitov z oblasti.
Čo urobiť pred tejpovaním
Pred aplikáciou by sme členok mali očistiť, odmastiť, osušiť a najlepšie aj oholiť, aby kineziotejp držal a neodlepoval sa. Budeme aplikovať lymfatický tejp za účelom čo najefektívnejšej redukcie opuchu členka, je teda vhodné nastrihať si tejp do tvaru vejára.
Aplikácia tejpu na členok
Akrum dolnej končatiny v prípade ostrej bolesti nepreťahujeme, vždy rešpektujeme subjektívne ťažkosti pacienta. Tejp teda môžeme lepiť v neutrálnej polohe, výhodné je zaistiť vyvýšenú polohu nohy podložením. Začneme nalepením kotvy tejpu nad opuchnutú oblasť v nulovom napätí. Potom postupne nalepíme bez napätia prúžky vejára miernym oblúčikom cez oblasť opuchu. Dbáme na správne prevedenie aplikácie tak, aby sme sa nedotýkali lepidla. Následne zažehlíme v smere toku lymfy, teda od končekov prúžkov ku kotve. Pre zvýšenie efektu nalepíme krížom cez jeden vejár ešte druhý. Lepíme rovnakým spôsobom, začneme akurát na druhej strane členku tak, aby ramienka druhého vejára krížili vejár prvý. Aplikáciu zakončíme fixáciou koncov prúžkov vejára jedným dlhším prúžkom bez napätia tak, aby sme zaistili čo najdlhšiu výdrž tejpu.
Takto aplikovaný lymfotejp je možné na končatine ponechať 7 dní. Je vhodné liečbu skombinovať s odľahčením končatiny napríklad použitím francúzskych bariel pri chôdzi.
Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultnej Thomayerovej nemocice v Prahe