Terapeutické využitie Theragunu v praxi fyzioterapeuta
Už je to nejaký čas, čo sa prístroj Theragun začal objavovať na slovenskom trhu. Mala som možnosť tento prístroj vyskúšať a zhodnotiť jeho schopnosti. Vo svojej praxi pracujem s pacientmi, ktorí majú reumatické ochorenia, ďalej s pacientmi s vertebroalgickým syndrómom a po rôznych stupňoch polytraumách a úrazov. Vo svojom voľnom čase sa podieľam na príprave basketbalistov a futsalistov. Čo všetko sa týmto prístrojom dá ovplyvniť, ma milo prekvapilo a ako som sa presvedčila, nie je to len prístroj pre svalnatých športovcov.
Theragun pochádza z USA, kde sa jeho vývojom zaoberal Dr. Jason S. Wersland, D.C., ktorý ho z počiatku potreboval pre svoje vlastné účely, pretože trpel silnou bolesťou a atrofiou. V priebehu osemročného vývoja vznikol ručný nástroj na batériu, ktorý sa dá použiť kdekoľvek a za akejkoľvek situácie. Funguje na princípe mechanickej a perkusívnej terapie, čo je kombinácia amplitúdy, frekvencie a krútiaceho momentu. Vďaka týmto fyzikálnym vlastnostiam preniká viac do hĺbky tkanív na rozdiel od vibračnej terapie, ktorá má v porovnaní 2x menšiu amplitúdu. Tým, že sú ovplyvňované tkanivá v hĺbke, meníme a ošetrujeme neuromuskulárnu odozvu a môžeme teda docieliť zníženie bolesti, zvýšiť prietok krvi, zahojiť zjazvené tkanivo, uvoľniť svalové napätie, zlepšiť lymfatický obeh, zvýšiť rozsah pohybu a v neposlednom rade aj zlepšiť vnímanie tela. Pre viac informácií či to ako Theragun správne používať sa dozviete na kurze, ktorý organizuje ako jediný v SR Rehasport: https://www.rehasport.sk/theragun-kurz/ |
Samozrejme, nemôžete Theragun použiť na každého pacienta a tiež nie každému táto terapia bude príjemná. Theragun nie je možné používať u pacientov s kardiostimulátorom, u pacientov s vysokým krvným tlakom, aj keď je liekovo kompenzovaný, ďalej u tehotných žien na oblasť dolnej časti chrbta a oblasť brucha, v oblasti genitálií, v oblasti okolo ohryzku, na otvorené rany, rany so stehmi a je taktiež vždy potrebné vybrať vhodný nadstavec, ktorý je v sade Theragun. Theragun a jeho účinky som sledovala u pacientky s reumatoidnou artritídou, u pacienta s ankylozujúcou spondylartritídou, u pacienta po extrakcii stabilizačnej doštičky kľúčnej kosti, ktorý sa venuje aktívnemu hraniu basketbalu.
Reumatický pacient
Theragun som využívala u pacientky s reumatoidnou artritídou, ktorá trpí celkovou stuhnutosťou kĺbov a u pacienta s ankylozujúcou spondylartritídou. Theragun bol vždy použitý v rámci terapie, nikdy ako monoterapia. U pacientky s reumatoidnou artritídou sme sa sústredili na oblasť horných končatín spoločne so šijou a ďalej na plosky chodidiel. Terapia prebiehala 2x týždenne po dobu 15 min.
Pred prvou terapiou som vykonala orientačné vyšetrenie HKK a subjektívne hodnotenie pacientky:
|
Celkové zhodnotenie 3. mesačnej spolupráce
Subjektívne hodnotenie: bolestivosť ramenných kĺbov sa znížila, výsledky boli pociťované ihneď po prvej aplikácii Theragunu. Celkové uvoľnenie svalového napätia v oblasti predlaktia, zlepšenie úchopu a mierne zvýšenie svalovej sily. Veľké zlepšenie pacientka pociťovala v oblasti plosky chodidiel - zlepšenie chôdze, zlepšený odval chodidla, celkovo cíti celú dolnú končatinu uvoľnenú (pacientka s artrodézou I.metatarzophalangeálneho kĺbu palca).
Objektívne hodnotenie: zníženie svalového napätia v oblasti predlaktia, úbytok TrP v oblasti dlane a v oblasti predlaktia v oboch skupinách. Čiastočné uvoľnenie drobných kĺbov ruky, dynamometer nezaznamenal zvýšenie svalovej sily. Zlepšená chôdza po aplikácii Theragunu - lepší odval chodidla, uvoľnenie drobných kostí v oblasti plosky nohy, uvoľnenie Achillovej šľachy a fascie v oblasti planty.
Pacient po extrakcii stabilizačnej doštičky z ramenných kĺbov Pacient prekonal 3/2019 operáciu väzov v oblasti kľúčnej kosti, kde došlo ku kompletnému pretrhnutiu pri zápase. Bola vykonaná stabilizácia pomocou doštičky a jej zachovania. Po operácii bola hybnosť a rozsah pohybu obmedzený (flexia 45 °, abdukcia 45 °, rotácia 0 °), rehabilitácia prebiehala cca do júna, kedy pohyby boli limitované iba doštičkou. Extrakcia doštičky bola vykonaná 12/2019 (obrázok vpravo 2 deň po operácii). Rozsah pohybu v ramennom kĺbe 170°, abdukcia 170°, mierne obmedzená vnútorná a vonkajšia rotácia. Pacient udával obmedzenie hybnosti, príležitostnú bolestivosť najmä v noci. Pacient sa vďaka zraneniu nemohol zúčastniť basketbalovej sezóny, počas rehabilitácie a po ukončení rehabilitácie nasledoval kondičný a celkový prípravný tréning, kedy bol využívaný aj Theragun. Operácia prebehla 3.12.2019 bez komplikácii, stehy ponechané 13 dní, rana následne pokojná, hojenie per primam. Rozsah pohybu obmedzený do flexie 90°, abdukcie 60 °, rotácie obmedzené a bolestivé. V pooperačnej fáze bol Theragun využívaný k uvoľneniu svalov lopatky, šije, paže a prsného svalu. Po necelom mesiaci bol Theragun aplikovaný priamo na jazvu, aby nedošlo k adhéziám. Zhodnotenie terapie Celkovo bol Theragun okrem iného u pacienta využívaný aj v príprave na návrat k basketbalu - pred tréningom použitý k facilitácii, po tréningu či zápase ako regenerácia. Rozsahy pohybu v ramennom kĺbe 9.1.2020 plná flexia, abdukcia aj rotácie. Naďalej pracujeme na zvýšení svalovej sily. Subjektívne hodnotenie pacienta: bez problému, Theragun hodnotím veľmi kladne v rámci prípravy na zápas či pred tréningom a taktiež v rámci regenerácie. Hráč má za sebou dva úspešné zápasy. |
|
Celkové zhodnotenie Theragunu
Prístroj hodnotím veľmi kladne. Nielen, že mi uľahčí veľa práce a ušetrí ruky, ale tiež pomôže. Samozrejme ruky sú nezameniteľný nástroj, takže je vždy nutné vyšetrenie pacienta, následne stanoviť terapiu a vždy by terapeut mal vedieť, čo robí a čo chce pomocou Theragunu ovplyvniť. V mojej praxi sa mi Theragun veľmi dobre osvedčil u tonických kŕčov dolných končatín alebo napríklad v príprave pacienta pred mobilizáciou či manipuláciou. Ďalej u pacienta s totálnou endoprotézou bedrového kĺbu, kde dochádzalo ku zrastom a ku vzniku hypertonickej jazvy. Theraganom sa dajú ovplyvňovať štruktúry aj cez svalové reťazce alebo napríklad cez pôsobenie na reflexné body. Výhoda tohto masážneho prístroja je v tom, že má širokospektrálne využitie a dá sa použiť ako u pooperačných či chronických stavov tak aj u športovcov v príprave, v tréningu, pred zápasom alebo po zápase.
Autorka článku Bc. Michaela Dudková